150 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETSİZ
150 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETSİZ
  0850 241 11 76
Kategoriler
Kedi
Köpek
Balık

Otizm ve Evcil Dostlarımız

Evcil Hayvanlar Otizmli Çocuklar Üzerinde Etkili!

Otizmli çocuklar için en çok zorlanılan konulardan biri günlük yaşam becerilerinin kazandırılamamasıdır.
Çevresindekiler ile göz temasına girmeyen otizmli çocuklar, beceri öğreniminde de zorlanmaktadır.
Ancak en uygun eğitimlerin verilmesi ile bu belirtilerin azalması sağlanmaktadır.
Bu aşamada uygulanan evcil hayvanlar ile terapi, otizmli çocukların çevre ile bağ kurmalarında son derece etkilidir.


Otizm Spektrum Bozukluğu ve Evcil Hayvanlar

Evcil hayvanlar sosyal yaşamda çok önemli bir yere sahiptir. Çocukların gelişiminde de doğru ilişki kurulduğu zaman çok etkili olmaktadırlar.
Missouri Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar neticesinde; evcil hayvanların otizm tanısı koyulan çocukların sosyal yetilerini geliştiren bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Evlerinde evcil hayvan besleyen otizmli ailelerin, çocuklarına sosyal yeti kazandırmakta zorlanmadığı tespit edilmiştir.
Diğer insanlar ile göz kontağı kuramayan ve sözel iletişim gerçekleştiremeyen otizmli çocuklar, bir başka canlıya özellikle de köpeklere bu hareketleri rahatlıkla yapabilmektedir. Evcil hayvanı ile olan iletişimi otizmli çocukta gizli kalan çoğu özelliği ortaya çıkarmaktadır.
Evcil hayvanlar, çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığına kavuşmalarında olumlu etki yaratır.
Bu etkiyi kullanan evcil hayvan terapisi ile otizmli çocukların sergilemekte zorlanmış olduğu davranışları kolayca edinmesi sağlanır.
Bu konuda özellikle ailelere büyük bir görev düşmektedir. Ailelerin evcil hayvanlar konusunda bilinçli davranarak çocuklarının ilgi duydukları bir hayvanı edinmeleri gerekir. Evcil hayvan olarak genellikle köpek seçilmektedir. Köpeklerin dostça tavırları sayesinde çocuklarla kurdukları bağ daha güçlü olmaktadır.


Özel Eğitimde Evcil Hayvan Terapisi

Otizmli çocuk, terapisti ile evcil hayvanlar arasındaki ilişkiyi fark ederek kendisi de zamanla evcil hayvanlar ile aynı bağı oluşturur. Sosyalleşme programı adı altında yürütülen bu program, çocukların terapisti ile olan bağını da kuvvetlendirmektedir.
Çevresinde bulunan evcil hayvanlar ile sahiplerinin arasında da aynı bağı gören otizmli çocuk, bu farkındalığı yalnızca insan – evcil hayvan arasında algılamaz ve insan – insan ilişkisinde de bu bağı kullanır.Otizmli çocuklar, kendi yaşıtlarına ilgi göstermezler ve onlarla bir bağ kurmazlar. Bu nedenle etkileşimin vermiş olduğu duygudan yoksun kalırlar. Ancak evcil hayvanlar ile kurdukları ilişkide çok fazla yönlendirmeye ihtiyaç duymaz ve evcil hayvanları ile ilgilenirler. Bu da sosyal açıdan gelişmelerini sağlar.Evcil hayvan sevgisi sayesinde topluma daha kolay uyum sağlayan otizmli çocuklar, bu terapi ile sosyal korkularını yenmektedir. İletişim konusunda da çocuğun tedavisinde çok etkili olan evcil hayvanlar, çocukların ilgisinin insanlara yönelmesini sağlamaktadır. İnsan dünyasını anlamakta zorluk yaşayan otizmli çocuklar, evcil hayvan terapisi ile bu zorlu hayata korkmadan girebilmektedirler.

Kaynaklar
ekolpsikoloji.com: http://www.ekolpsikoloji.com/makaleler-detay.asp?id=39 )ajanimo.com: 
http://www.ajanimo.com/otizmli-cocuklara-hayvan-sevgisi-terapisi/

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.